2. meddruštveno ocenjevanje vin Zveze društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije (VINIS ) na Čatežu

Zveza društev vinogradnikov Dolenjske je bila letos kar dvakrat soorganizator VINIS-ovih dogodkov na Dolenjskem. V tehnični izvedbi VTD Čatež pod Zaplazom, je bilo 2. meddruštveno ocenjevanje vin iz vseh treh vinorodnih dežel 7. maja na Čatežu pod Zaplazom. Vseh vzorcev je prispelo 204, od tega jih je Dolenjska prispevala 125, kar je zelo pohvalno za naša društva, oziroma vinogradnike. Ocenejvali sta dve strokovni komisije, katerih člani so bili ocenjevalci z licenco iz Kmetijskega inštituta, Biotehnične fakultete Ljubljana in vseh treh KGZ, Maribor, Ptuj in Novo mesto.

Priznanja in prvake kategorij je zveza VINIS podelila na svojem prvem srečanju vinogradnikov in vinarjev Slovenije, imenovanem VINIS-ovem dnevu, ki je bil v soboto 16 junija v Trebnjem. Ta velik vinarski dogodek je bil v sklopu prireditve Iz Trebanjskega koša. Na srečanju so udeležence, bilo jeih je okrog 300 iz vseh treh vinorodnih dežel, pozdravili in čestitali prejemnikom priznanj visoki gosti, med njimi 22. Vinska kraljica Slovenije Katarina Pungračič, mag, Tanja Strniša, državna sekretarka ministrstva za kmetijstvo RS, župan občine Trebnje g. Alojz Kastelic in predsednik zveze VINIS, g. Alojz Slavko Toplišek. V programu pa so nam zapeli pevci MoPZ vinogradnikov Čatež. Naše društvo je tudi na VINIS-ovem dnevu izvedlo degustacijo nagrajenih vin VINIS-a v prostorih GRMADA v Trebnjem, kjer ni manjkalo pokuševalcev. Letos prvič se je delegacija zveze VINIS udeležila tudi povorke v sklopu Trebanjskega koša, skupaj z vsemi tremi vinogardniškimi društvi iz občine Trebnje. Naj se ob tej priliki še posebej zahvalim našim članom, ki so aktivno sodelovali pri ocenjevanju vin 7. maja, kot tudi pri soorganizaciji VINIS-ovega dneva 16. junija v Trebnjem. Upamo da smo bili dobri gostitelji, kar so nam izrazili prenekateri obiskovalci.

Miran Jurak
predsednik Organizacijskega odbora zveze VINIS

Gostje na uradni otvoritvi ocenjevanja vin na Čatežu 7. maja 2018